Türkiye-Namibya KTEK 1. Dönem Toplantısı

05 Ağustos 2019Türkiye-Namibya Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması 2014 yılında imzalanmış olup, 2018 yılında yürürlüğe girmiştir. Anlaşma’nın 8. maddesi ile tesis edilen ve ülkeler arasında ticari ve ekonomik konuların görüşüleceği Karma Ticaret ve Ekonomik Komitesi (KTEK) 1. Dönem Toplantısı, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca Eşbaşkanlığında 22-23 Temmuz 2019 tarihlerinde Namibya’nın başkenti Windhoek’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Maarif Vakfı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yetkilileri de iştirak etmiştir.
 
KTEK Eşbaşkanı ve Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ile Namibya tarafı KTEK Eşbaşkanı Sanayileşme, Ticaret ve KOBİ’lerin Geliştirilmesi Bakanı Sayın Tjekero Tweya ile Toplantı Tutanağını imzalamışlardır.

İmza töreninin ardından Sayın Bakanımız, Namibya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Namibya Ulaştırma ve Bayındırlık İşleri Bakanı ile ikili görüşme gerçekleştirmiştir.
 
Anılan görüşmeler son derece verimli geçmiş olup, sağlık alanında işbirliği ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması gibi ikili işbirliği konuları ele alınmıştır.