Türkiye-Karadağ STA Revize Edildi

STA’nın tarım tavizlerini genişleten ve hizmetler ticaretini Anlaşma kapsamına dahil eden Protokoller 17 Temmuz 2019’da Ankara’da imzalandı. İmza töreninin ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekulic arasında ikili görüşmeler de yapıldı.

18 Şubat 2022Türkiye ile Karadağ arasında 2010 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) kapsamını genişletmek ve ticari ihtiyaçlar doğrultusunda güncellemek amacıyla 2017 yılı Aralık ayında başlayan müzakereler neticesinde, tarafların tercihli rejime konu ettiği tarım ürünleri listelerini içeren Protokol I’i genişletilmiş ve Hizmetler Ticaretinin STA’ya dahil eden Protokol III üzerinde mutabakat sağlanmıştı. 2018 yılı Aralık ayında müzakereleri tamamlanarak parafe edilen Protokolleri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekulic imzaladı.

Tarım ürünlerinin pazara girişini karşılıklı olarak kolaylaştırmanın ve ticarette işbirliği ve yatırım olanaklarını artırmanın hedeflendiğini belirten Pekcan, Balkanlar’da, Bosna Hersek ve Sırbistan ile mevcut STA’larımızın da bölgedeki refaha ve istikrara katkıda bulunmak niyetiyle son dönemde güncellendiğini hatırlattı.  

Karadağ STA’yı tadil eden Protokoller, her iki ülkenin onay süreçlerini tamamlamasının ardından yürürlüğe girecek. Halen yürürlükte olan Türkiye-Karadağ STA hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.