Türkiye-Burkina Faso KEK 2. Dönem Toplantısı

08 Kasım 2019

Türkiye-Burkina Faso Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 2. Dönem Toplantısı Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli ile Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Sayın Alpha Barry’nin Eşbaşkanlıklarında 2-4 Ekim 2019 tarihlerinde başkent Vagadugu’da gerçekleştirilmiştir. 

KEK Toplantısı vesilesiyle, Sağlık ve Tıp Alanlarında İşbirliği Anlaşması, Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması, Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Burkina Faso Hükümeti ile Türkiye Maarif Vakfı (TMV) arasında Kuruluş Sözleşmesi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Burkina Faso Yatırım Ajansı (ABI) arasında İşbirliği Protokolü olmak üzere toplamda 6 anlaşma imzalanmıştır. 

Ziyaret programı marjında, 3 Ekim 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli ile Burkina Faso Tarım ve Tarımsal Su İşleri Bakanı Sayın Salifou Ouédraogo başkanlığında bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiş olup, toplantıya Türkiye'den 9, Burkina Faso'dan ise 73 firma katılım sağlamıştır. Yuvarlak Masa toplantısı vesilesiyle DEİK ile Burkina Faso Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliğine yönelik bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Ziyareti vesilesiyle Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Sayın Roch Marc Christian Kaboré tarafından kabul edilmiş;  Tarım ve Tarımsal Su İşleri Bakanı Sayın Salifou Ouédraogo, Ticaret, Sanayi ve El Sanatları Bakanı Sayın Harouna Kaboré, Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Sayın Alpha Barry, İletişim ve Parlamento ile İlişkiler Bakanı Sayın Rémis Fulgance Dandjinou ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.